Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak si vyrobit otočný stojan na stříkání modelů

Jak si vyrobit otočný stojan na stříkání modelů.

Pro manipulace s modelem, zejména při dokončovacích pracech, ale i při vlastním stříkání je třeba jej mít položen či připevněn na nějaké podložce. V mém případě na kusu polystyrénu. Při potřebě různého natáčení uchyceného modelu mě napadla myšlenka na výrobu otočného stojanu. Nejprve jsem si vyrobil z plastových výstražných tabulek dva kruhy, ty vzájemně spojil šroubkem a nahoru nalepil polystyrén o stejném průměru. Nebylo to však ono. Pevná i otočná část stojanu musí být kompaktní a přitom nevytvářet mezi sebou velké třecí síly.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Při nákupech Intersparu jsem si všiml kulatých dřevěných prkének o průměru 25cm určených primárně na servírování u grilu. Hned jsem dva kousky koupil (38Kč/ks). Následovalo odvrtání středového otvoru a zahloubení z vnitřní strany pro malé valivé ložisko o vnějším průměru 1cm. Po sešroubování a odzkoušení funkce otáčení, kdy díky vsazenému ložisku je pohyb prkének vůči sobě plynulý a bez zadrhávání jsem zvolil jednu stranu jako pevnou základnu. Na spodní části jsou nalepeny čtyři "nožičky" z tvrdé gumy pro lepší adhezi k pracovnímu stolu.
Aby se mi model při otáčení nesmekal a případně šel "ukotvit" pro různé manipulace, tak jsem z 15mm polystyrénové desky vyřízl kruh o průměru 25cm a po olemování páskou přilepil na na horní otočnou část desky. Při poškození lze tento polystyrén lehce vyměnit za nový.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Pro usnadňení otáčení horní desky jsem použil 6 ks nástěnkových připínáčků. Ty jsou rozmístěny po 60° po obvodu horní otočné části a s jejich pomocí mohu otáčení jemně korigovat.

Jirka Toman, 3./2010

Webdesign a programování 2006-2020